Uprawa fasoli szparagowej - zasady

Fasola zwykła to warzywo strączkowe bogate w białko, witaminy, sole mineralne, kwas foliowy. W przypadku fasolki szparagowej spożywamy całe strąki, najsmaczniejsze są zaraz po ugotowaniu; fasolka szparagowa dostępna jest także po przetworzeniu, jako produkt mrożony lub konserwowany.

W Polsce dominuje produkcja rolna fasoli szparagowej dla przetwórstwa, a najlepsze plony otrzymuje się z wczesnych terminów uprawy. Odmiany fasoli zwykłej odróżnia wysokość łodyg, kolor strąków, zawartość włókna oraz wielkość nasion i czas trwania wegetacji.


Fasole szparagowe występują w 2 odmianach:


  • szparagowej zielonostrąkowej, np: 'Atena', 'Bona', 'Fana,, itp.
  • szparagowej żółtostrąkowej, np.:'Amanda', 'Elektra', 'Furora', itp.

Fasola szparagowa osiągnie wysokie plony na glebach próchnicznych, przepuszczalnych oraz ciepłych,które posiadają stabilne stosunki wodno- powietrzne,o odczynie w zakresach 6,5–7.


Fasolę szparagową można uprawiać dwojako: z siewu nasion do gruntu bądź z rozsady. Należy unikać stanowiska, gdzie wcześniej rosły inne rośliny bobowate. Nie powinno uprawiać się fasoli szparagowej po szpinaku, pietruszce oraz marchwi. Jako idealny przedplon mogą posłużyć wczesne ziemniaki, cebula ozima bądź sałata. Fasolę należy wysiewać po zakończeniu okresu przymrozków na wiosnę, gdyż jest bardzo czuła na działanie niskich temperatur. Nasiona kiełkują przy temperaturze ok 11°C.


Odżywianie fasoli szparagowej

Przed siewem fasoli szparagowej powinno nawozić się glebę preparatem mineralnym lub kompostem, w trakcie okresu wegetacji powinny to być nawozy: potasowe i fosforowe.

Kolejne etapy wzrostu fasoli to: rozwój liści, rozwój pędów bocznych, rozwój kwiatostanu i kwitnienie oraz rozwój strąków. Niezwykle ważne jest nawodnienie w czasie okresu kwitnienia i zawiązywania strąków, a także usuwanie chwastów po wysianiu nasion- do tego zabiegu można zastosować herbicydy. Stosowanie nawozów pod fasolę szparagową jest niezbędne.


Jakie nawozy  należy stosować pod fasolę szparagową?

Novagra to producent nowoczesnych, skoncentrowanych nawozów dolistnych VitaStar® w postaci zawiesin oraz roztworów zawierających innowacyjne białko CARPRAMID®.

Jako specjaliści w branży nawozów rekomendujemy dostarczanie składników pokarmowych o działaniu stymulującym, które wpływają na rozwój oraz wysokość plonów rośliny strączkowej.

Fasola szparagowa powinna być nawożona dolistnie ze względu na doskonałą przyswajalność i i natychmiastowe usunięciem niedoborów.

Fasola ma zapotrzebowanie też na bor, mangan, molib, natomiast w pierwszym etapie wzrostu rośliny polecany jest nawóz wieloskładnikowy, głównie z zawartością fosforu, który stymuluje systemy korzeniowe. W okresie intensywnego wzrostu roślin fasoli kluczową rolę odgrywa nawożenie dolistne preparatami wieloskładnikowymi NPK (nawozy mineralne) posiadającymi w składzie azot, fosfor oraz potas. Novagra szczególnie poleca produkty odżywiające: nawozy krystaliczne dolistne:

VitaStar® Cristal 11-52-8 Cristal fosforowy ze składnikami w proporcjach 11% azotu, 52% fosforu i 8% potasu. Zalecane dawkowanie: 2–4 zabiegi, które należy przeprowadzać przez cały okres wegetacji fasolki szparagowej; z dawką jednorazową 2 - 3 kg/ha;

VitaStar® Cristal 11-8-43 Cristal potasowy ze składnikami w proporcji 11% azotu, 8% fosforu i 43% potasu. Zalecane dawkowanie: 2–4 zabiegi, które należy przeprowadzać przez cały okres wegetacji fasolki szparagowej; z dawką jednorazową 2 - 3 kg/ha.


Share by: