Nawóz do nawożenia marchwi

Popularność uprawiania marchwi w Polsce nie jest zaskoczeniem, ponieważ warunki klimatyczne w naszym kraju są optymalne do uprawy tej rośliny. Jednak w celu uzyskania obfitych plonów wysokiej jakości nie można polegać tylko na warunkach klimatycznych — przede wszystkim należy zadbać o dobre zaopatrzenie gleby w składniki odżywcze. Jeżeli zastanawiasz się jaki nawóz do nawożenia marchwi wybrać, zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem — zostaną w nim przedstawione podstawowe informacje dotyczące wymagań żywieniowych marchwi.

Odpowiednio przygotowana gleba — skuteczniejsze nawożenie

Zasobność gleby w składniki odżywcze nie gwarantuje ich prawidłowego wchłaniania przez roślinę. Należy pamiętać, że dla uzyskania wysokiej skuteczności nawożenia trzeba doprowadzić odczyn gleby do odpowiedniego poziomu. W przypadku marchwi gleba mineralna powinna mieć pH w granicach 6-7, a w glebach torfowych odczyn powinien mieścić się w ramach 5,5-6.

Wapnowanie gleby nie jest wskazane tuż przed wysianiem marchwi, ponieważ może zaburzyć jej wzrost. Regulowanie odczynu gleby przez wapnowanie powinno być przeprowadzone odpowiednio wcześnie, najlepiej pod przedplon. Wapnowanie przy użyciu wapna magnezowego ma dodatkowy plus w postaci dostarczenia do gleby potrzebnego marchwi magnezu.

Ze względu na to, że marchew ma skłonności do gromadzenia azotanów i metali ciężkich, ziemia przygotowana do uprawy powinna być zasobna w wapń — przy zawartości wapnia w glebie powyżej 1500 mg/dcm3 i zachowaniu odpowiedniego odczynu pH ograniczona zostaje akumulacja metali ciężkich i azotanów.

Marchew — wymagania pokarmowe

Optymalna dla marchwi zawartość azotu w glebie powinna mieścić się w ramach 50-80 mg/dcm3, dla potasu jest to 120-150 mg/dcm3, dla fosforu 40-60 mg/dcm3, dla magnezu 60-80 mg/dcm3, a dla wapnia 1000-2000 mg/dcm3. Zanim wybierzesz i zastosujesz nawóz do nawożenia marchwi, wykonaj analizę składu chemicznego gleby, aby dostosować podaż konkretnych pierwiastków i uniknąć niekorzystnego przenawożenia.

Nawożenie azotem powinno być stosowane z ostrożnością i dostosowane do przeznaczenia uprawy, ponieważ ma wpływ na zawartość azotanów w korzeniach marchwi. Dawki azotu stosowane w uprawie marchwi mogą wahać się od 60 do nawet 120 kg N/ha — wszystko zależy od przeznaczenia warzyw oraz stosowanego przedplonu.

Nawożenie marchwi potasem ma wpływ na wybarwienie jej korzeni — można zastosować sól potasową lub siarczan potasu.

Magnez jest bardzo istotnym pierwiastkiem, który należy dostarczyć do gleby pod uprawę marchwi, ponieważ utrudnia on akumulację metali ciężkich.

Miedź, bor i cynk — ich niedobór może skutkować występowaniem chorób oraz osłabionym wzrostem rośliny. Do skutecznego uzupełniania niedoborów stosuje się nawozy dolistne.


Kompleksowe nawożenie marchwi


Przed zastosowaniem nawozów najlepiej przeprowadzić analizę składu chemicznego gleby.

Nawozy azotowe należy stosować w dokładnie obliczonych dawkach przystosowanych do przeznaczenia uprawy.

Nawozy dolistne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku kiedy rozwój marchwi jest zaburzony np. przez suszę.

Odpowiedni nawóz do nawożenia marchwi znajdziesz na stronie www.novagra.com.pl. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą nawozów i kontaktu z naszymi ekspertami. 


Share by: