Nawóz do nawożenia soi

Jeżeli zajmujesz się uprawą soi lub innych roślin strączkowych, na pewno wiesz, że azot (obok fosforu i potasu) jest kluczowym pierwiastkiem zapewniającym ich wzrost. W przypadku tej konkretnej rośliny (soi) nie ma jednak potrzeby stosowania nawozów z wysoką zawartością azotu. Dlaczego? Nawożenie azotem nie jest pierwszorzędną potrzebą, ponieważ soja jest rośliną, która posiada zdolność wiązania azotu z atmosfery.

W dalszej części tekstu dowiesz się, jak prawidłowo dobrać nawóz do nawożenia soi, biorąc pod uwagę jej specyficzne potrzeby.

Symbioza z bakteriami brodawkowymi

Wiązanie azotu z atmosfery odbywa się dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi bradyrhizobium japonicum. Do prawidłowego tworzenia się brodawek korzeniowych wymagane jest utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby, ponieważ zbyt niskie pH może przeszkodzić w procesie wytwarzania się brodawek korzeniowych.

Przez zbyt kwaśne pH brodawki korzeniowe mogą być słabo wykształcone, aby proces wiązania N zachodził prawidłowo. W takiej wyjątkowej sytuacji może zajść potrzeba interwencyjnego zastosowania nawozów azotowych.

Jak należy prawidłowo nawozić soję?

Ze względu na symbiotyczny związek soi z bakteriami z rodzaju rhizobium, należy pamiętać, by nie przenawozić gleby azotem. Analiza składu gleby jest pomocnym narzędziem w doborze odpowiednich nawozów pod soję.

O prawidłowym plonowaniu soi decyduje odpowiednia ilość mikroelementów jak i makroelementów, ze szczególnym uwzględnieniem boru, molibdenu i cynku. Gleby w Polsce z reguły nie są zbyt zasobne w te pierwiastki, dlatego warto uwzględnić to w uprawie soi.

Często poleca się stosowanie nawozów dolistnych z zawartością molibdenu, cynku i boru, aby zapewnić roślinom soi szybki dostęp do tych nielicznych w polskich glebach składników odżywczych.

Warunki uprawy soi, które należy zapewnić

Soja najlepiej plonuje na glebach przewiewnych, lekkich, zasobnych w składniki pokarmowe i o uregulowanym odczynie pH. Zbyt kwaśne pH jest bardzo szkodliwe dla bakterii rhizobium japonicum i może doprowadzić do konieczności nawożenia azotowego.

W trakcie wegetacji soi średnia temperatura dobowa musi być na poziomie nie niższym niż 15°C.

Należy unikać gleb ciężkich, zwięzłych, podmokłych, zbyt kwaśnych.

pH powinno być utrzymane w zakresie 6-6,5.

Korzystny wpływ nawożenia soi borem, molibdenem i cynkiem

Molibden wpływa korzystnie na proces kwitnienia oraz zwiększenie liczby strąków. Ma pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego soi, a także zawiązywanie nasion. Odgrywa istotną rolę również w wytwarzaniu się brodawek korzeniowych.

Nawożenie borem — podobnie jak molibdenem — wspomaga proces kwitnienia i pomaga zwiększyć liczbę strąków.

Cynk zapewnia prawidłowe warunki komunikacji roślin i pożytecznych bakterii brodawkowych oraz jest kluczowy w procesie powstawania auksyn — substancji zapewniających wzrost roślin.


Kompleksowe nawożenie soi


W powyższym tekście znalazły się podstawowe informacje wyjaśniające jak najlepiej uprawiać i nawozić soję, biorąc pod uwagę jej symbiozę z bakteriami brodawkowymi.

Do uprawy soi przydadzą się wieloskładnikowe nawozy mineralne oraz nawozy dolistne zapewniające dostęp do boru, molibdenu i cynku, w celu zaspokojenia wymagań pokarmowych soi.

Soję najlepiej uprawiać na glebach lżejszych oraz o odczynie pH 6-6,5.

Należy uważać, aby nie korzystać nadmiernie z nawożenia azotowego, gdyż soja ma zdolność wiązania wolnego azotu z atmosfery.

Zapoznaj się z ofertą na stronie internetowej novagra.com.pl i wybierz odpowiedni dla siebie nawóz do nawożenia soi.


Share by: