Nawóz do nawożenia pszenicy

Kluczową rolę w uprawianiu pszenicy ma jej odpowiednie nawożenie. Aby uzyskać obfite plony tej popularnej rośliny, należy zadbać o dostęp do wszystkich potrzebnych do jej wzrostu składników odżywczych. Dostęp do mikroelementów i makroelementów ma bezpośredni wpływ na wielkość plonu i jakość ziarna. W poniższym tekście przedstawimy podstawowe informacje, które mają duże znaczenie w uprawie pszenicy ozimej, jak i jarej.


Uprawa i nawożenie pszenicy — podstawy


Pszenica ozima to najpopularniejsza roślina towarowa uprawiana w Polsce. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać w celu uzyskania zdrowych plonów, jest odpowiednie przygotowanie gleby — należy odpowiednio wcześnie pozbyć się chwastów, aby ułatwić właściwy wzrost systemu korzeniowego zboża.

Pszenica ozima, jak również pszenica jara, potrzebują podstawowych składników pokarmowych do odpowiedniego wzrostu.

Najistotniejsze składniki odżywcze to: azot, fosfor i potas, a także magnez i wapń. Jeżeli w glebie jest mała zawartość siarki, stosuje się również nawozy z jej zawartością.

Pszenica ozima ma wysokie wymagania pokarmowe, a także jest wrażliwa na niedobory miedzi i manganu, dlatego wysiewa się ją na glebach wysokiej jakości.


Klimat i gleba — jakie najlepsze dla pszenicy?


Od fazy strzelania w źdźbło do początku zawiązywania ziarniaków pszenica ma najwyższe wymagania wodne. W okresie wegetacji wymaga ok. 30 mm opadów miesięcznie, a w fazie formowania i dojrzewania ziarna jest wrażliwa na nadmiar wody — w tym okresie zbyt duża wilgotność może wyrządzić szkodę pszenicy, powodując choroby grzybowe, a co za tym idzie obniżyć jakość ziarna.


Duże wymagania cieplne pszenicy ozimej sprawiają, że jeżeli roślina nie jest zahartowana, a będzie narażona na bardzo niskie temperatury, może łatwo wymarznąć. Przed wymarzaniem pszenicę może ochronić pokrywa śnieżna o grubości co najmniej 7,5 cm.

Gleba pod uprawę pszenicy powinna mieć uregulowany odczyn (pH powyżej 6).


Nawożenie pszenicy


Nawożenie przedsiewne nawozami mineralnymi z zawartością fosforu może uchronić pszenicę przed suszą, ponieważ ten pierwiastek jest bardzo ważny dla rozwoju systemu korzeniowego.

Zdrowy, dobrze rozwinięty system korzeniowy to lepszy pobór wody i składników pokarmowych z gleby, a co za tym idzie — lepsza jakość plonów.

Nawożenie potasem jest istotne nie tylko w początkowej fazie wzrostu rośliny, ale też w późniejszych etapach. W zależności od jakości gleby, potasowy nawóz do nawożenia pszenicy stosuje się przedsiewnie lub w dwóch dawkach.

Nawożenie azotem w uprawie pszenicy stosuje się zazwyczaj w trzech dawkach: w okresie wegetacji, okresie strzelania w źdźbło i w okresie kłoszenia.

W uprawie pszenicy stosuje się również nawozy donasienne — stymulują one nasiona do kiełkowania, a korzenie do prawidłowego rozwoju w początkowej fazie wzrostu rośliny.


Uprawa pszenicy — dokarmianie dolistne


Dolistny nawóz do nawożenia pszenicy przynosi szybkie efekty. Przyswajanie składników pokarmowych w tej formie jest dla roślin bardzo efektywne. Nawozy dolistne szybko uzupełniają deficyty konkretnych pierwiastków.Polecane są wieloskładnikowe nawozy dolistne, w których nośnikiem mikroelementów są aminokwasy.


Jaki nawóz do nawożenia pszenicy wybrać?


Jeżeli potrzebujesz dodatkowych wskazówek dot. nawożenia pszenicy, zachęcamy do kontaktu z ekspertem oraz zapoznania się z ofertą i planami nawożenia na stronie novagra.com.pl.

Share by: